Blog İçerikleri

Blog, Makaleler, Haberler & Güncellemeler

Yaz Döneminde E-Ticaret Satışlarını Arttırma Yolları

Yaz aylarının başlamasıyla birlikte e-ticaret sektöründe de hareketlenmeler başlıyor. E-tecim firmaları yaz döneminde muayyen stratejiler yürüterek hedef kitlesinde yer alan kişilere daha kolay ulaşıyor ve böylece satışlarını süratli bir şekilde arttırma fırsatı yakalıyor. Yaz aylarında doğru stratejiler yürütmeyen işletmeler ise bu dönemde satışlarını arttırma şansı yakalayamıyor. Bu da işletmelerin kötü bir devre geçirmesine neden oluyor.

Yaz döneminde e-tecim satışlarını arttırmak isteyen işletmeler için kaleme aldığımız Yaz Döneminde E-ticaret Satışlarını Artırma Stratejileri isminde bu yazımızda sizlere muayyen satış arttırma stratejileri ile alakalı bilgi vereceğiz. Sizler de bu yazımızda paylaştığımız stratejileri uygulayarak yaz aylarında satışlarınızı arttırabilir ve e-tecim firmanızı büyütebilirsiniz.

Yaz mevsimi dendiği vakit her adamın aklına evvela gelen şey tatildir. Bu dönemde tatile çıkmak isteyen kişilerin büyük bölümü tatil alışverişlerini e-ticaret siteleri üzerinden yapmaktadır ve bu dönemde tüketicilerin gereksinim duyduğu ürünler birbirinden farklılaşmaktadır.

E-ticaret firmaları yaz aylarında satışlarını arttırmak istediği takdirde evvela ürün çeşitliliğini arttırmaya önem vermelidir. Çünkü bir e-ticaret firmasının ürün çeşitliliği ne kadar fazla olursa hitap ettiği hedef kitlenin o kadar genişlediğini söylemek mümkündür. Bu nedenle e-ticaret firmalarının yapması gereken ilk yazlık ürünleri bünyelerinde tutmak olmalıdır.

 

Ürün Çeşitliliğinizi Arttırın

Yaz mevsimi dendiği zaman herkesin aklına ilk olarak gelen şey tatildir. Bu dönemde tatile çıkmak isteyen kişilerin büyük bölümü tatil alışverişlerini e-ticaret siteleri üzerinden yapmaktadır ve bu dönemde tüketicilerin ihtiyaç duyduğu ürünler birbirinden farklılaşmaktadır.

E-ticaret firmaları yaz aylarında satışlarını arttırmak istediği takdirde ilk olarak ürün çeşitliliğini arttırmaya önem vermelidir. Çünkü bir e-ticaret firmasının ürün çeşitliliği ne kadar fazla olursa hitap ettiği hedef kitlenin o kadar genişlediğini söylemek mümkündür. Bu nedenle e-ticaret firmalarının yapması gereken ilk yazlık ürünleri bünyelerinde tutmak olmalıdır.

 • Bikini
 • Güneş Koruyucu ve Bronzlaştırıcılar
 • Bavul
 • Seyahat Boy Ürünler
 • Yazlık Şort, Tişört gibi ürünler
 • Yazlık Elbiseler
 • Bone, Deniz Gözlüğü, Palet vb. ürünler

Yaz aylarında kişiler tarafından en çok satın alınan ürünlerdir. Özellikle kadın giyim sektöründe faaliyet gösteren işletmeler bu dönemde bikini, yazlık şort, tişört ve yazlık elbiseler gibi ürün gruplarını bünyesinde bulundurmalıdır. Kişisel bakım sektöründe internetten ürün satan kişilerin ise güneş koruyucu süt, krem ve bronzlaştırıcı krem gibi ürünleri bünyesinde bulundurması satışlarını arttıracaktır.

Sizler de e-ticaret firmanızı yaz aylarına hazırlamak ve yaz aylarında satışlarınızı arttırmak istiyorsanız sektörünüze uygun olan ürünler arasında bulunan yazlık ürünleri bünyenize ekleyebilir ve satışlarınızı hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

 

Kampanyalar Yaratın

Yaz Döneminde E-ticaret Satışlarını Artırma Stratejileri arasında bulunan bir diğer strateji ise kampanyalardır. Genellikle yaz aylarının başlangıcında e-ticaret firmaları kış sezonunda sattıkları ürünleri ellerinden çıkarmak için kampanyalar düzenlemektedir. En büyük indirimlerin yapıldığı bu kampanya döneminde kışlık alışverişi yapmak isteyen kişilerin hepsi haziran ve temmuz kampanyalarında alışverişlerini yapmaktadır.

Sizler de yaz aylarında e-ticaret firmanızın satışlarını arttırmak istiyorsanız kış sezonunda sattığınız ürünler için kampanyalar yaratabilirsiniz. Bu kampanyalar sayesinde kış sezonu ürünlerini hızlı bir şekilde satabilir ve yaptığınız yatırımların gelirleri ile e-ticaret firmanızı yaz sezonuna hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

 

E-ticaret Sitenizin Tasarımında Değişiklik Yapın

Yaz Döneminde E-ticaret Satışlarını Artırma Stratejileri arayan e-ticaret firmalarının önem vermesi gereken bir diğer konu ise e-ticaret sitesi tasarımıdır. Genellikle e-ticaret firmaları yaz sezonuna hazırlanırken e-ticaret sitelerinde tasarımsal değişiklikler yaparak hedef kitlelerinde yer alan kişileri daha kolay etkileyebilmektedir.

 • İlk olarak işletmenizin e-ticaret sitesi mobil uyumlu değilse responsive tasarımlardan yararlanmalı ve e-ticaret sitenizi mobil uyumlu bir hale getirmelisiniz.
 • E-ticaret sitenizin tasarımını yaparken sarı, yeşil, mavi vb. yaz renklerini kullanarak sitenizde yaz sezonu yansıtabilirsiniz.
 • E-ticaret sitenizin banner ve slider alanlarını yaz sezonuna özel tasarımlar ile geliştirebilirsiniz.
 • E-ticaret sitenizin vitrin bölümü, en çok satılan ürünler, yeni gelen ürünler ve öne çıkan ürünler bölümünde yaz sezonu için satmak istediğiniz ürünleri sergileyebilirsiniz.

Böylece hem e-ticaret sitenize yaz havası katabilir hem de yazlık ürünleri ön plana çıkararak satışlarınızı arttırabilirsiniz.


E-ticaret Siteniz İçin SEO Çalışmaları Yapın

Yaz Döneminde E-ticaret Satışlarını Artırma Stratejileri arayan e-ticaret firmalarının önem vermesi konulardan biri de SEO çalışmalarıdır. Genellikle e-ticaret firmaları arama motorlarında daha görünür olmak için arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapmaktadır. Arama motoru optimizasyonu sayesinde e-ticaret firmaları ürün ve kampanya sayfalarını Google’da ilk sıralara çıkararak satışlarını arttırabilmektedir.

Yaz aylarına özel SEO çalışmaları yapmak için;

 • Hedef kitlenizde yer alan kişilerin yaz aylarındaki ilgi alanlarını analiz edin.
 • Rakipleriniz yaz aylarında seo çalışmalarında neler yaptığına göz atın.
 • Bikini, Yazlık şort, yazlık tişört gibi yaz ürünlerini barındıran metinlerle ürün ve görsel açıklamalarınızı düzenleyin.
 • E-ticaret sitenizin yaz kampanyaları için oluşturduğunuz sayfalarınız için sayfa yüklenme süresini azaltın.
 • E-ticaret sitenize eklediğiniz yazlık ürünler için site içi ve site dışı backlink çalışmaları yapın.
 • Kampanya, ürün ve hizmet sayfalarınızda bulunan görselleri ve kodları optimize edin.

Böylece yazlık ürünler ve yaz kampanyaları sayfanız için başarılı seo çalışmaları yapabilir ve e-ticaret sitenizin Google’daki görünürlüğünü arttırabilirsiniz. Google sıralamalarınızı arttırdığınız takdirde e-ticaret sitenize daha fazla trafik çekebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.


Teslimat Süreçlerinizi Kısaltın

E-ticaret ile internetten ürün satan kişi ve işletmelerin yaz aylarında satışlarını arttırmalarını sağlayacak stratejilerden birisi ise teslimat süreçlerini kısaltmaktır. Genellikle yazlık alışverişi yapan kişiler ürünlerine hızlı bir şekilde ulaşmak istedikleri için teslimat sürecini kısa tutan işletmelerden alışveriş yapmayı tercih etmektedirler. Teslimat süreçleri kısa olduğu takdirde de kişiler aynı e-ticaret firmasından alışveriş yapmaya devam etmektedirler.

Kısacası e-ticaret firmaları yaz aylarında teslimat süreçlerini kısa tuttukları takdirde hem hızlı bir şekilde satışlarını arttırmaktadır hem de daha kolay kalıcı müşteriler edinmektedir. Bu nedenle teslimat süreçleri ve operasyonel süreçleri iyi yönetebilmek için e-ticaret firmaları;

 • Tedarikçileri ile görüşerek ürün tedarik sürelerini kısaltmaya önem vermelidir.
 • E-ticaret firmaları kargo anlaşmaları yaparken çalışma koşulları iyi olan ve hızlı teslimat süreçleri bulunan işletmeler ile çalışmaya önem vermelidir.
 • E-ticaret sitesi tasarımı yaparken ürün ve kategori sayfalarına ‘’ aynı gün teslimat’’, ‘’ ertesi gün kargo’’ gibi etiketler eklemelidir.
 • Genellikle teslimat süreçleri 3-4 gün olacak şekilde e-ticaret firmaları tarafından ayarlanmalıdır.
 • E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan müşterilere teslimat süreçleri ile ilgili bilgilendirme mesajları e-mail ve sms yolu ile kişilere atılmalıdır.
 • E-ticaret sitelerine kargo entegrasyonu eklenerek tüketicilerin ürünlerinin durumunu ve kargo süreçlerini takip etmeleri sağlanmalıdır.

Böylece teslimat süreçlerini iyi bir şekilde yönetebilir ve yaz aylarında satışlarınızı arttırabilirsiniz.


Dijital Pazarlama Çalışmalarına Önem Verin

E-ticaret ile internetten ürün satan kişi ve işletmeler Yaz Döneminde E-ticaret Satışlarını Artırma Stratejileri arıyorsa bu döneme özel dijital pazarlama çalışmalarına ayrı bir önem vermelidir. Çünkü yaz aylarında tatil, yıllık izin gibi dönemlerde birçok kişinin boş zamanı olmaktadır ve genellikle kişiler boş zamanlarını değerlendirmek için e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Bu nedenle e-ticaret firmaları;

 • Yaz aylarında satışlarını arttırmak için sosyal medya ve dijital pazarlama çalışmalarına önem vermelidir.
 • Influencer marketing çalışmaları yaparak hedef kitlelerini büyütmeyi hedeflemelidir.
 • Sosyal medya platformlarında paylaşılacak görseller için yaza özel şablonlar oluşturarak tasarım ile dikkat çekmeye özen göstermelidir.
 • Yazlık ürünler için verilecek reklamlarda reklam bütçesine önem verilmelidir.

Böylece işletmeler hem dijital pazarlama çalışmalarını güçlendirebilmekte hem de yaz aylarında e-ticaret satışlarını arttırabilmektedir.


E-ticarette kazanmak için bazı yatırımlar yapmak gerekiyor. Maddi yatırımlar, işletme giderleri olarak hesa...

2 yıl önce


E-Ticaret sektöründe atılan her iyileştirici adım, marka ile müşteri arasında sarsılmaz bir sadakat ortam...

2 yıl önce


E-ticaret ile internet üzerinden ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren işletmelerin hedef kitlesine...

2 yıl önce